«Το σχολείον φωτίζει τους ανθρώπους. Ανοίγει τα ομμάτια των ευσεβών και ορθοδόξων χριστιανών να μανθάνουν τα μυστήρια», «Χωρίς το σχολείον περιπατούμεν εις το σκότος».

Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, σπουδαστής της Αθωνιάδος Εκκλησιαστικής Ακαδημίας

Αγαπητοί γονείς, κηδεμόνες, μαθητές σας καλωσορίζουμε στην Αθωνιάδα Εκκλησιαστική Ακαδημία.

Το Άγιον Όρος, το περιβόλι της Παναγίας μας είναι «η κληρονομιά και ο κήπος της, ένας παράδεισος και καταφύγιο σωτηρίας για εκείνους που θέλουν να σωθούν». Ένας τόπος ευλογημένος και αγιασμένος από χιλιάδες ασκητές και οσίους. Εδώ ο άνθρωπος μυσταγωγείται στην προσευχή και την αέναη λατρεία του Τριαδικού Θεού. Στον ιερό αυτό χώρο, στις Καρυές, στο διοικητικό κέντρο του Αγίου Όρους βρίσκεται και η Αθωνιάδα Εκκλησιαστική Ακαδημία. Ένα σχολείο που στα δύσκολα χρόνια της Τουρκοκρατίας έδωσε στον υπόδουλο ελληνισμό μορφές από τις οποίες γαντζώθηκε και κρατήθηκε στις ρίζες του, την πίστη στο Χριστό και την ελπίδα της Ανάστασης του Γένους. Στο σχολείο αυτό μαθήτευσαν ή δίδαξαν άγιοι της Εκκλησίας μας αλλά και μεγάλες φυσιογνωμίες των γραμμάτων· οι Άγιοι προστάτες της Σχολής: Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης, Άγιος Αθανάσιος ο Πάριος, Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, Άγιος Αθανάσιος Κουλακιώτης, Άγιος Μακάριος Νοταράς, Μητροπολίτης Κορίνθου. Στις φωτισμένες μορφές του έθνους που συνδέονται με την Αθωνιάδα Ακαδημία θα μπορούσαμε να μνημονεύσουμε τους Ευγένιο Βούλγαρη, Μελέτιο Βατοπεδινό, Ρήγα Φεραίο, κ.α. Αλλά και στα νεότερα χρόνια πολλοί απόφοιτοι του σχολείου, είτε ως λαϊκοί είτε ως κληρικοί και μοναχοί, προσέφεραν πάμπολλες υπηρεσίες στην Εκκλησία και το Έθνος.